Hogyan készítsek automatizáltan hálózati leltárt tartományi környezetben, csoportházirend segítségével?
Az AIDA64 Businesst, Network Auditot vagy Engineert egy számítógépes rendszerben a legegyszerűbben tartományvezérlővel lehet futtatni. Ilyenkor a kliensek bejelentkezési szkriptjébe kell felvenni az AIDA64 indítását, így – amint a kliensek belépnek a tartományba – a szoftver automatikusan elindul.
Első lépésben hozzunk létre egy olyan hálózati megosztott mappát, amelyhez minden kliensnek „Olvasás” joga, valamint „Olvasás és végrehajtás” NTFS-joga van! Ez lehet például a \\SRVR2012\Shares, de természetesen használhatjuk a szerver IP-címét is. A „Shares” megosztásban hozzunk létre egy „AIDA64 mappát, majd másoljuk ide az AIDA64 weboldaláról letöltött ZIP-fájl tartalmát!
Amennyiben a riportokat is a „Shares” könyvtáron belül szeretnénk tárolni, „Módosítás” joggal osszuk meg ezt a mappát, vagy külön megosztásként is kezelhetjük a riportokhoz használt mappát.
Ha a „Shares” könyvtárat „Shares$” néven osztjuk meg, rejtett megosztást hozunk létre. Ilyet érdemes használni, mert ha a felhasználók nem tudnak a könyvtár létezéséről, kisebb az esélye annak, hogy – amennyiben túl széles jogokat adunk egy riportkönyvtárnak – további fájlokat másolnak bele vagy állományokat törölnek belőle.
Riportok tárolási helye
Tárolás fájlokban
Amennyiben nem adatbázisban, hanem külön tárolt fájlokban gyűjtjük be a kliensektől az időzített jelentéseket, hozzunk létre erre a célra egy mappát, amelybe minden kliensnek kizárólag „Írás” NTFS-joga van. Ide másolhatja majd a klienseken futó AIDA64 az elkészült riportfájlokat. Ez lehet például: \\SRVR2012\Shares\AIDA64_Reports. Ha klienseknek öröklött „Olvasás és végrehajtás” joga is lenne, azt vonjuk vissza!
Bejelentkezési vagy indítási parancsfájl hozzáadása
A tartományvezérlőn indítsuk el a Csoportházirend-kezelőt, azon belül navigáljunk a Csoportházirend-objektumok csoportba! Itt vegyünk fel egy új Csoportházirend-objektumot, majd adjunk ennek egy nevet, például: „AIDA64”! Kattintsunk jobb egérgombbal erre a bejegyzésre, és válasszuk a Szerkesztés menüpontot, navigáljunk Felhasználó konfigurációja / Házirendek / A Windows beállításaira vagy a Számítógép konfigurációja / Házirendek / A Windows beállításaira, majd a Bejelentkezés vagy Indítás tulajdonságainál vegyük fel az aida64.exe fájlt teljes hálózati elérési útvonallal (\\SRVR2012\Shares\AIDA64\aida64.exe), valamint adjuk meg a használni kívánt paramétereket (/R /DATABASE /AUDIT /ACCEPT /SAFE /SILENT). Attól függően, hogy logon vagy startup szkriptet hoztunk létre, a kliensek a következő bejelentkezésnél vagy indulásnál automatikusan futtatni fogják az AIDA64-et, amely elkészíti a jelentést.
Ha bejelentkezési parancsfájlt (logon szkriptet) használunk, az AIDA64 a felhasználó bejelentkezésekor indul el, és a bejelentkezett felhasználó nevében fut a számítógépeken. Ennek megfelelően csak azokhoz az adatokhoz fér hozzá, melyekhez a felhasználó hozzáfér, illetve a távoli megfigyelés modulban is csak a felhasználó jogosultságának megfelelő parancsokat adhatjuk ki.
Ha indítási parancsfájlt (startup szkriptet) használunk, az AIDA64 a Windowszal együtt indul el és SYSTEM felhasználóként fut a számítógépeken. Ez esetben a távvezérlés funkció nem használható, de a szoftver részletesebb információkkal szolgál egyes hardverekről, például a merevlemezek S.M.A.R.T. állapotát is képes kiolvasni. Ha ez utóbbi információkra is szükségünk van, használjunk indítási szkriptet.
A riportkészítés gyakorisága és a riportok tartalma testre szabható. A jelentések napi, heti vagy havi rendszerességgel is készíthetők, míg a teljes audit helyett kérhetünk résznaplózást is csak a hardver- vagy szoftverkörnyezetről. Az ezekhez szükséges beállítások a Fájl / Beállítások / Riport pontban találhatók. Az Ütemezés lapon válasszuk ki a parancssori kapcsolókhoz tartozó beállítást, valamint adjunk meg egy tárhelyet az utolsó futtatás idejének elmentéséhez! Teljes riport készítéshez a /ALL kapcsolót szükséges alkalmazni, illetve a varázsló segítségével létrehozhatunk egy saját beállításokkal rendelkező RPF-fájlt (Riport / Riport varázsló), amit a /CUSTOM <elérési út> kapcsolóval alkalmazhatunk. A riportkészítés indulását késleltethetjük a /DELAY <másodperc> kapcsoló megadásával.
Mintaparaméterek:
CSV-riport készítése biztonságos módban és félperces késleltetéssel
Ügyeljünk arra, hogy kétszer (vagy többször) ne hozzunk létre aida64.exe parancsfájlt, mert csupán az fog futni, amelyik először érvényesül, hiszen egyszerre csak egy aida64.exe kerülhet a memóriába. Ha egyes számítógépeken más paraméterekkel szeretnék futtatni az AIDA64-et, hozzunk létre egy új GPO-t, amit egy másik OU-hoz hivatkoztatunk.
Azonnali futtatás, ellenőrzés
Ha szeretnénk azonnal érvényre juttatni a változtatásokat minden kliensen, akkor a kliensszámítógépeken a „gpupdate /force” paranccsal érvényesítsük a beállításokat, és a „gpresult /R”-rel ellenőrizzük, hogy minden kliens megkapta a GPO-t! A „gpresult” eredményét fájlba is menthetjük a „gpresult /X C:\jelentés.xml” paranccsal, vagy részletes információkat is megjeleníthetünk a „gpresult /v” opcióval. A további elérhető kapcsolókat a „gpresult /?” paranccsal tudjuk kilistázni.